Мої уроки

Інтегрований урок з читання і рідної мови.

Тема з читання. Свято Стрітення. Чому зустрічаються Зима і Літо.         . Прогнозування погоди на наступний рік в день Стрітення

Тема з української мови. Алфавіт. Розташування слів в алфавітному порядку.

Мета. Ознайомити дітей зі святом Стрітення; розкрити його зміст, звичаї і традиції цього свята. Розвивати навички спостереження за погодою і вміння прогнозувати її на наступний рік за даними спостереженнями. Виховувати любов ішану до звичаїв нашого народу.

Мета. Закріпити з дітьми знання про алфавіт, порядок літер у ньому; розвивати вміння ставити слова в алфавітному порядку, змінювати слова за допомогою однієї літери, розрізняти звуки та букви. Виховувати любов до рідної мови.

Тип. Інтегрований урок.


Міжпредметні зв`язки. Українська мова, Я і Україна.

Обладнання. Розрізний алфавіт, картки з грою ,, Катання на лижах ’’, тексти з твором М. Чумарної ,, Стрітення ”.


Хід уроку.
І. Організація класу.
          Сьогодні в нас вівторок –
          Уроки зробим скоро.
           Весело потанцюєм,
           Бо радісно працюєм.
-         Нумо, швидше до роботи! ( Діти сідають за парти ).
ІІ.Вивчення нового матеріалу.
 1.Відгадування загадок.
           Із снігами і вітрами
           Їде білими санками
            Королева-білосніжка
           Роздає усім потішки!
           Хто це? (Зима).
-         Які слова вам допомогли відгадати загадку?
-         Які потішечки роздає зима? Від якого слова пішло слово потішечки? (Потішечки – тішитися.)
-         Тож давайте пограємо у зимові ігри.
2. Гра ,, У сніжки. За першим звуком доберіть ,,зимове слово.
      с-, з-, в-, м-, і-, х-, л-.
(Сани, сніг, сніжинки, снігурі, синички, снігурочка, мороз, завірюха, зима, віхола, іній, хуртовина, лижі,)
3. Запис слів з цікавинкою.(Диктант слів, пояснення їх написання.) Лютий, завірюха, м`який, льодом, морозить, Стрітення, усміхається.
Спробуємо зі сніжинок зіткати зимовий ланцюжок. За словами з диктанту скласти текст. (Прийшов другий місяць зими – Лютий. За вікном завірюха. Падає м`який, пухнастий сніг. Річки вкрилися льодом. Бабуся Морозиха морозить усе навколо. 15 лютого – свято Стрітення. Зима лютує, а Весна – усміхається. )
4. Оскільки зараз зима, то спробуємо з`їхати з гірки на лижах або на санках так, щоб об`їхати усі ялиночки і зібрати слово. Яке слово у вас вийшло?
Бесіда. Що таке алфавіт? З чим його можна порівняти? (Сім`я, родина, квітка...) Хто в ньому живе? Кожна літера має своє ім`я. Скільки жителів у ньому? Яким іншим словом можна замінити слово алфавіт? (Азбука, абетка.)
5. Повторимо алфавіт за допомогою пісеньки.
     Мишка мишку запитала,
     Що сьогодні порбляла?
     І сказала мишка мишці:
     - букву ,,а” шукала в книжці.
     Буду азбуку вивчати,
      Щоб самій усе читати. (Алфавіт.)
6. Гра ,, Метелиця” (індивідуально).
Зима пряла нові сніжинки. Раптом здійнявся вітер і розніс усіх. Потрібно їх позбирати.
А Б В Г Ґ Д Е – (Ось зима до нас іде.)
Є Ж З И І Ї Й – (День морозяний такий.)
К Л М Н О П Р  - (Сніговії дмуть тепер.)
С Т У Ф Х Ц Ч – (Це веселая пора.)
Ш Щ Ь Ю Я  - (І радію тепер я.)
Діти читають свою частину алфавіту і дописують рядочок вірша. Складання цілого вірша. Його аналіз.
7. Фізкультхвилинка. Гра ,, Заморозко.
8. Читання вчителем твору М. Чумарної ,, Стрітення .
        Весна.    Сонечко, сонечко,
                        Виглянь у віконечко
                        Тут діти граються,
                         Тебе дожидаються.
       Сонце.     А хто мене кличе-гукає?
                        А хто мене любить чекає?
        Весна       Ведмедик-сопунчик
                          І зайчик-побігайчик.
         Діти        Та ще дітоньки маленькі
                         Люблять сонце веселеньке.
        Зима        хто тут сонечко гукає,
                        Мене Зиму зневажає?
                        Я люблю сніги, завії,
                        Завірюхи, сніговії.
       Весна     Тебе, Зимо, поважаєм,
                       Віку довгого бажаєм,
                       Та пора тобі вже спати
                       А нам – сонце закликати.
     Діти          Сонечко, сонечко,
                        Зиму проваджай,
                         Сонечко, сонечко,
                         Весну привітай.
Які картинки ви побачилиу своїй уяві? Якою змальовано весну? А зиму? У вигляді кого ви уявляєте собі сонечко?
9. Читання та поступовий аналіз твору.
10. Читання тексту в дійових особах.
11. Робота над прикметами.
- Ясна і тиха погода на Стрітення віщує добрий урожай поля.
- Відлига – жди пізньої весни.
- Якщо мороз буває, то ведмідь свою буду розбиває.
- Якщо на Стрітення півень води нап`ється з калюжі, то жди ще стужі.
- На дахах довгі бурульки – стільки ще випаде снігу.
Запис змін у природі в календар спостережень.
ІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
        Колом сонечко іде,
        За собою день веде.
        Станем разом, станем в колі –
        Станем сонечком у колі.
(Діти стають у коло.)  Чи  утворили ми сонечко?  Яке сонечко ми утворили – зимове, весняне чи лытнє?
Утворимо весняне з промінчиками. А де у нас є промінчики? Де у наших руках заховане сонечко? (В долонях.)
Гра ,, Іскра. Давайте передамо тепло наших сонечок один одному потиском рук.
ІY. Домашнє завдання. С. 46-48 читати виразно.
                   Урок закінчено.


 Трудове навчання 3 клас
Тема.  Природні форми у пластиці матеріалів. Практична робота. Виготовлення посуду способом пап`є-маше (зняття пап`є-маше з форми, ґрунтування, оздоблення).

Мета. Ознайомити учнів з пап`є-маше , зі зразками саморобок, прийомами роботи з папером; вчити планувати послідовність виконання трудових операцій, формувати вміння роботи з папером. Виховувати любов до праці, відповідальне ставлення і творчий підхід до справи, естетичний смак, вміння дотримуватися порядку на робочому місці.

Обладнання. Зразки робіт з пап`є-маше , готові вироби, технологічні таблиці.

Інструменти і пристрої Ножиці, газетний папір, клей, тарілки та блюдця для води.

Хід уроку
I.         Підготовка робочих місць.
 Своєчасно розкласти всі необхідні матеріали, інструменти іпристрої. Під керівництвом учителя це роблять учні класу.
II.        Повідомлення теми, вступна бесіда, актуалізація знань учнів.
Класовод розповідає про те, як можна за допомогою паперу виготовити предмети посуду.
III.      Аналіз трудового завдання.
Діти розглядають зразки робіт, визначають, як вони вони виготовлені, яку форму мають окремі ланки і як вони з'єднуються між собою, які операції доведеться виконувати і т. п.
IV.      Планування трудових дій.
Класовод показує інструменти і пристрої, ознайомлює учнів з технологічною картою, на якій визначена послідовність необхідних операцій для виготовлення   пап`є-маше  з різних ланок. Щоб школярі краще усвідомили трудові операції, їх треба продемонструвати.
Детальна розповідь вчителя технології пап`є-маше.
V.        Практична робота.
Після з'ясування процесу виготовлення пап`є-маше учитель пропонує дітям вибрати найцікавіший для кожного варіант. Ще раз перевіряє готовність до роботи, нагадує про дотримання порядку і правил техніки безпеки, стежить за правильністю виконання певних операцій, звертає увагу на необхідність економно витрачати матеріал, при потребі допомагає окремим учням.
VI.Виставка дитячих робіт
VIІ.     Підсумок уроку. Рефлексія.
Класовод і діти спільно визначають кращі учнівські роботи, розглядають, оцінюють якість виробів, виявляють допущені огріхи, з'ясовують причини їх виникнення. Після
обговорення кількох робіт учитель виставляє оцінки.
VIІІ Прибирання робочих місць.

Музичне мистецтво 3 клас

Тема: Прощання з журавлями. Музика і слова О. Лобової.
                                                                                             
Мета. Ознайомити учнів з новою піснею; формувати музичні здібності дітей. Розвивати  уяву, мислення Виховувати любов до музики, природи, тварин.

Обладнання. Ілюстрації про природні зони України, малюнки про журавлів, про осінь


Хід уроку

I.         Підготовка до роботи.
 1. Емоційний настрій дітей.
II.        Повідомлення теми, вступна бесіда, актуалізація знань учнів.
Бесіда вчителя про осінь,її явища та прояви в природі.
III. Робота над новим матеріалом.
  1. Вступна бесіда вчителя по темі. Використання наочності.
  2. Повторення правил сидіння під час співу.
  3. Правила дихання і тримання осанки.
  4. Розспівування (До- воробышек гнездо…)
IV. Повторення раніше вивченого матеріалу
1.Нотна грамота (повторення знань про нотний стан, довжину звуків і такти)
2.Пісня на біс
3.Співання вокалом улюбленої пісні
4. Співання хором вивчених творів
5. Ритмічний малюнок до нової пісні.
6. Танцювальні рухи до вивчених пісень (на вибір учнів)
7. Спів пісні «На лугу, на лугу»  каноном.
V         Підсумок уроку. Рефлексія.
Оцінювання, аналіз роботи за урок.

                                        Урок людяності

Тема: ,, Людина починається з добра.

Мета: Формувати поняття про добро, доброту. Розвивати мислення,            мовлення, пам`ять. Виховувати співчуття до інших, людяність, доброту.

Обладнання: вислови про доброту; ситуативні малюнки, міні-виставка книжок по темі.

Хід уроку.
І Організація класу.
1. Психологічний настрій дітей. Гра ,, Передай посмішку.
ІІ Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1.     Слово вчителя.
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
З першими вранішніми промінчиками сонце посилає дітям свою добру посмішку; за віконцем синичка бажає гарного настрою, а сніжинки у повільнім зимовім вальсі цілують кожного з нас. І тоді замислюєшся мимоволі: ,, Як зробити день веселим?
Справді, вже від одного доброго слова краще стає на душі. Посміхнемося один одному, скажімо: ,, Доброго дня!, і на краплинку сонця побільшає в світі, на краплинку щастя, на краплинку радіснішим стане життя. Життя зі своєю найвищою наукою – мудрістю, в якій панує доброта. Діти, а де живе ДОБРОТА?
-         Доброта живе серед людей, у серці, душі людини, в її усмішці. А ще вона живе в казках.
-         За синіми морями, за дрімучими лісами, високими горами, в одній казковій країні живе її величність Доброта. Вона намагається зробити світ добрішим. Атому завжди серед людей, приходить до них на допомогу без нагадування і благань. Доброта вміє розділити і радість, і горе з рідними, друзями та й просто з незнайомими людьми. Щодня, тільки на небі з`явиться ласкаве сонечко, вона розсіває свої зерна – зерна доброти у дитячих душах. Кожен з нас може стати чарівником для своєї сім`ї, родини, друзів. Варто лише навчитися бути уважним до тих, хто поруч з тобою, до всього того, що відбувається навколо. І тоді пануватиме Доброта, та не сама, а зі своїм сімейством. А воно, як казкове сонечко, зігріває усіх на тернистому шляху життя. Ачи знаєте ви, хто живе в цій чудовій  сім`ї?  Милосердя, дружба, любов, щирість, щедрість, порядність, радість, щастя.
Щобзрости людиною доброю, чуйною, уважною, милосердною, необхідно з малку плекати у собі насіння доброти, вчитися творити добро.
  Ти добро лиш твори повсюди,
  Хай тепло твої повнить груди.
  Ти посій і доглянь пшеницю,
  Викопай і почисть криницю.
  Волю дай, нагодуй пташину,
  Приласкай і забав дитину,
  Бо людина у цьому світі
  Лиш добро повинна творити!
Як підростите, любі діти, і будете робити, як ваші батьки, добрі справи. Але стривайте, навіщо чекати, коли виростеш? Хіба ми не в змозі уже зараз творити добро?  (Звичайно в змозі!)
  Не залежить доброта від зросту,
  Не залежить доброта від віку,
  Доброта з роками не старіє,
  Доброта, як сонце, завжди гріє!

  З малого зерняти виросте колос у полі,
  Із хмаринки малої йде дощ на роздоллі.
  З малого струмка витікає велика ріка,
  З малої стежини – твій шлях до вершини життя.
ІІІ Сладання і записування власних добрих справ дітей, а потім зачитування.
-         Щодня виконую ранкову зарядку і почуваюся протягом дня бадьорим.
-         Помити посуд після вечері – це вже моя справ на кухні.
-         Намагаюся недовго дивитися телевізор, хоча іноді хочеться більше. Але зір треба берегти.
-         Люблю читати казки та оповідання. Переказую прочитане мамі.
-         Мені не важко витерти після уроків дошку у класі.
-         Мені подобається ходити в магазин по хліб – заодно побуваю на свіжому повітрі.
-         Вечорами люблю бавитися іграшками, але й сам їх потім складаю.
-         Матуся мене не заставляє уже вранці вмиватися і чистити зуби. Сам роблю це без нагадування.
-         Бережу портфель і все, що у нім, бо знаю, що це – татова праця. Речі коштують грошей, їх варто берегти.
Любі діти , візьміть з собою в життя те сердечко, яке творитиме завжди і всюди лише добро, яке даруватиме людям погожі, весняні дні, яке зростатиме на життєвому шляху щедрим садом любові, милосердя, доброти.
ІV Підсумок уроку. Рефлексія.
  Про що говорили? Що нового дізналися? Що таке доброта? Які добрі справи треба робити? Які вислови про доброту ви запам`ятали?
                             Урок любові                           


Тема: Усмішка, наче сонечко.
Мета:  Вчити дітей бути привітними і щирими, усміхненими і добрими.
            Розвивати вміння випромінювати тепло до навколишнього світу
            через усмішку. Виховувати доброзичливість, привітне ставлення
            до людей.
             

Обладнання: вислови про доброту, дитячі малюнки.

Хід уроку
І Організація класу.
1. Емоційний настрій класу.
   Коли світить сонечко, тоді вам тепло і радісно. А який у вас нстрій, коли сонечко виграє у срібній росі, а на небі немає жодної хмаринки? (Відповіді дітей.) Так гарний настрій, бо сонячне сяйво, бездонна блакить неба дарують нам настрій.
  А який у тебе настрій, коли безперервно йдуть дощі, небо насуплене, надворі прохолодно? (Відповіді дітей.) Тоді на душі сумно, бо надворі сиро, мокро... Така погода і створює відповідний настрій.
- А який у вас зараз настрій? Чому? Що обираєте ви? (Сонечко чи хмаринку)
 Від чого залежить радісний настрій у природі? А що у природі створює сумний настрій?
2. Гра «Передай посмішку». Діти стають у коло і одне одному передають усмішку разом з гарним настроєм.
ІІ Робота над новим матеріалом.
1 Вступна бесіда вчителя.
Людина може створювати гарний настрій, випромінювати тепло і щастя, або навпаки, створювати поганий настрій серед оточуючих її людей. Спробуємо розібратись у звичайних життєвих ситуаціях: як створювати гарний настрій людям, самому собі і для чого людині потрібний гарний настрій. Як ви гадаєте? (Відповіді дітей.)
Гарний настрій допомагає людині жити і бути щасливою. Коли тобі радісно, коли ти щасливий, то будь-яку роботу виконуєш легко і просто, тобі все під силу, ти здатний подолати всі труднощі, а найголовніше – це те, що тобі все вдається. І на душі у тебе радісно, хочеться співати, стрибати, бігати, веселитись – ти усміхаєшся у тебе гарний настрій! Коли у людини піднесений настрій, вона усміхається! І її усмішка, наче сонечко, випромінює тепло і любов. І це так прекрасно, коли людина усміхається. Всім навколо стає гарно і тепло, легко і весело.
2. Діти співають пісню «Посмішка»
І справді якщо ви посміхнетеся до когось і він обов`язково посміхнеться до вас.Коли вам щось не подобається, хтось вас образив, а може , й ударив, тоді який у вас настрій? Так, настрій препоганий. Чи є на вашому обличчі усмішка? А де їй узятися, коли нічого тебе не тішить. І думаєш тоді лише про погане: як тобі важко жити серед цих людей, ти готовий умерти, полетіти на іншу планету, щоб тебе добряче попошукали, а тоді, звичайно, знайшли і довго просили пробачення. А чи приємно людям дивитися на тебе, коли з твоїх очей блискавки так і вилітають та ще й сльози капають, наче осінній дощ? Тоді у них псується настрій, бо ти своїм поганим настроєм створюєш дискомфорт, тобто дратуєш людей, позбавляєш їх радості. Про таку людину кажуть, що вона – егоїст, думає лише про себе.
  Отже, людина може приносити щастя, радість, любов і доброту або, навпаки, неприємності, дискомфорт. Як ви гадаєте, коли краще? Коли всі веселі і щасливі чи коли у всіх поганий настрій, всім сумно? Гадаю, ви зі мною погодитеся, що нести людям радість і щастя, дарувати свою любов іншим набагато приємніше, ніж псувати людям настрій.
3. Фізкультхвилинка.
  « Зробіть так.»
4. Малювання «веселого » сонечка. Діти малюють сонечко, щоб воно було радісне і веселе.
5. Гра «Усміхнеий ланцюжок». Діти по черзі називають слова, які є запорукою гарного настрою.
Ось ми дійшли до головного: як створювати гарний настрій і собі, і оточуючим. Перш за все – усміхайтеся! Усміхайтеся матусі й татусеві, як тільки прокинулися; усміхайтеся братикові і сестричці; усміхайтесь перехожим, знайомим і незнайомим; усміхайтесь сонечку і небу, пташці і котикові; усміхайтесь усьому світові, бо прийшли ви на Землю жити, любити, радіти, творити добро і бути щасливими! Нехай усмішка ніколи не сходить з вашого обличчя. Запам`ятайте, що ви самі творці свого щастя, отож творіть його з усмішкою!
6. Гра «Пантамімо». Діти роблять гримасу, в якій відображено сум, поганий настрій, злість. Чи подобаються вам такими ваші однокласники?
Сердите , пихате, зневажливе обличчя  нікому не подобається, навіть самому собі. Атепер зробіть такий вираз обличчя, коли ви гарні, веселі, усміхніться.
А тепер чи подобаються вам ваші товариші? Звичайно, так. Таке щире, добре і усміхнене обличчя людям створює гарний настрій.
7. Робота над стилістикою обличчя. Діти на дошці малюють обличчя. Спочатку сумні, а потім веселі.
8. Гра «Так чи ні». Діти відповідають на питання.
а) Якщо мені весело то я сміюся?
б) Посварившись з другом я радію?
в) Коли мене хвалять я плачу?
г) Допомігши мамі я сумую?
ІІІ Підсумок уроку. Рефлексія.
-         Яка тема уроку? Що нового дізналися? Щоб мати гарний настрій, що треба робити? Що найбільше сподобалося?
Тема уроку: Україна – наш спільний дім.
Мета:розширити знання учнів про Україну, як наш спільний дім; формувати громадянські якості: патріотизм, людяність,повагу до людей інших національностей,працьовитість; заохочувати творити добро , здобувати знання, рости гідними громадянами своєї держави.
Обладнання: фізична карта України; зображення державних символів; ілюстрації ; диск із записом Гімну України; малюнки дітей.
Зміст та завдання уроку
1. Слухання вірша.
П.Воронько « Облітав журавель»
Облітав журавель сто морів, сто земель,
Облітав,обходив, марно крила натрудив.
Ми спитали журавля: « Де найкращая земля?»
Журавель відповідає : « Краще рідної немає!»
- Скажіть журавлику,що таке рідна земля?
- Кожна наша маленька батьківщина є частинкою великої Батьківщини,нашої держави, ім’я якій … - дізнаємось з акровірша.
11. Акровірш.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніше їм своя пустиня,
А ніж земний в чужині рай,
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас , людей, без Батьківщини.
- Отже, сьогодні наш перший урок присвячуємо нашій рідній Україні. Прочитайте тему уроку.
Україна – наш спільний дім.
111. Розповідь учителя.
- Україна – це наша держава.Ви – українці, її маленькі сини і дочки, наша мова – українська.
Щасливі ми , що народилися і живемо на такій чудовій землі,багатій і мальовничій. Де б не були ми, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємось аж до сліз , зачувши рідну мову, пісню.
1V. Асоціювання.
Створення павутинки (індивідуальна робота).
Кожному учневі дається листочок з колом і променями . У колі написане слово Україна.
- Запишіть слова та фрази, які спадають на думку , коли чуєте , бачите слово « Україна»
Робота в парах.
- Обміняйтесь листочками,порівняйте записи, зробіть спільний висновок.
Заслуховування учнів, створення куща на дошці.
V. Розповідь учителя.
- 24 серпня 2011 року український народ відзначив 20-річчя Дня Незалежності України – головне державне свято на честь прийняття Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України , підтверджену всенародним референдумом 1 грудня 1991 року,що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді.
Проголошення Акту незалежності України відкрило нову сторінку в історії нашої Батьківщини. На всіх етапах становлення український народ демонстрував високий національний дух і прагнення жити вільно і незалежно, у мирі та злагоді з іншими народами.
Виборовши волю , Україна визначила свою символіку, яка уособлює її історію, її сутність.
Назвіть державні символи України.
1-й учень
Наш герб – тризуб,
Це воля , слава й сила;
Наш герб- тризуб.
Недоля нас косила ,
Та ми зросли , ми є ,
Ми завжди будем,
Добро і пісню
Несемо людям.
(Демонструє зображення герба України)
2 –й учень
(Демонструє зображення прапора України)
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави,
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє небо , жовте жито,
Прапор свій оберігаєм,-
Він – святиня , знають діти.
3 –й учень
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста-
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
Хай чують всі – і друзі, й вороги,
Що Україна вічна,незнищенна,
Від неї лине світло навкруги.
- Послухаймо разом Гімн України.
Прислухайтеся до своїх сердець. Що відбувається в них, коли він звучить?
Слухання у запису Гімну України стоячи.
Діти діляться своїми враженнями.
VI. Робота з картою України.
- Україна – славна земля з широкими і чистими ріками, мережаними нивами, мальовничими горами, голубими морями.Які гори знаєте?
- Покажіть на карті.
- Назвіть і покажіть моря , які омивають нашу Батьківщину.
- Хто був у горах, на морі? Що сподобалось вам там ?
- Покажіть на карті свою маленьку батьківщину.
VII. Фізкультхвилинка.
Разом весело іти ( по просторах) 3р.
І , звичайно, що співать (краще хором)3р.
Руки вгору, руки вниз і в сторони давай,
Потягнися , нахилися і швидко вставай.
Будем разом присідати і вставати всі,
Весело ходити разом по рідній землі.
VIII. Слово вчителя.
- В Україні з давніх – давен живе український народ. У свою сім’ю він добросердно прийняв представників іншиш народів.Пліч-о-пліч з українцями живуть і росіяни,і білоруси, і татари, і молдовани, і болгари, і поляки, і греки, і євреї, і німці, і румуни та багато інших людей різної національності.Усі вони дружно та мирно трудяться на благо нашої країни.Отже , Україна-наш спільний дім.
IX. Робота з прислів’ями.
- Cкладіть прислів’я , співвідносячи їх частини.
Та земля мила,
Всяка пташка
Погана та пташка,
За рідний край
Добре тому,
Людина без вітчизни-
В нашій рідній стороні
Кожному мила
життя віддай.
де мати народила.
хто у своєму домі.
воля нам світліша сонця.
своє гніздо має.
своя сторона.
якій своє гніздо не миле.
як соловей без пісні.
- Прочитайте прислів’я, поясніть їх зміст.
Х. Підсумок.
- Що ж таке Україна?
- Яку назву має народ України?
- Хто ж ми ?
- Чому Україна – наш спільний дім?
- Коли відзначається День незалежності України?
- Скільки років минуло від проголошення Дня незалежності ?
- Якби вам запропонували намалювати Батьківщину, то що б ви намалювали?
- Перед вами листочки та олівці.Намалюйте свою Батьківщину такою, якою ви її бачите.
Захист малюнків.
ХІ. Підсумок уроку.
- Ось ми і закінчили нашу уявну подорож Україною. Ви , літи, маєте у своєму серці високе почуття любові до рідного краю, а тому зможете зробити все для того , щоб Україна і надалі розквітала і багатіла. А для цього потрібно здобувати знання, багато знати і вміти.То ж старайтеся вчитися так, щоб вами гордилася Батьківщина. В добрий час, любі діти.

 Тема: УКРАЇНА - НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ

Мета: доповнити і поглибити знання дітей про нашу Батьківщину; формувати уявлення про Україну як суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність, уміння працювати в команді; створювати умови для розширення пізнавальних інтересів у процесі практичного застосування знань; збагачувати активний словниковий запас; виховувати бажання піклуватися про суспільство, країну, навколишнє середовище.
Обладнання: карта України, плакати із зображеннями українця і українки, роздатковий матеріал для учнів: різнобарвні квіточки, вирізані з кольорового паперу, ілюстрований дидактичний матеріал, аудіозапис Гімну України (муз. М.Вербицького, сл. П.Чубинського), зображення Державного Прапора і Герба України, музичні композиції українських пісень.
Тип уроку: урок-подорож
Міжпредметні зв`язки: громадянська освіта, природознавство, образотворче мистецтво.
ХІД УРОКУ
I.       Організація класу.
II.      Мотивація навчальної діяльності.
— Доброго дня, діти! Сьогодні на уроці ми поговоримо про чарівну землю, багату і щедру, співочу й сповнену краси, землю, прекраснішої від якої немає у світі. А як називається ця земля, ви дізнаєтесь, розгадавши кросворд.
Кросворд «Україна».


1

           


У
























3






Р




4
А






5

Ї



6
Н





7



А




Одна з найбільших річок держави. (Дніпро.)
Народний символ України, символ краси, неперервності життя, священне дерево для українців. (Верба.)
Ключове слово: Україна.
Легенда про виникнення української землі.
Легенду розповідає група підготовлених учнів.
1-й учень. Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, породив наш Творець. Та всі вони були мертві. Але якось набрав Творець пригорщу родючих ґрунтів і голубих вод та й кинув чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить та планета ожила і заграла всіма барвами.
2-й учень. Минуло багато часу, і вирішив Творець провідати ту планету. Дістав він із Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото і срібло, діаманти й кришталь, руду і сіль, вугілля і граніт... Кинув свій мішок у напрямку живої планети, яку щойно нарік Землею.
3-й учень. Раптом мішок зі скарбом розв'язався, і почали висипатися з нього Божі дари на планету. А найбільше їх потрапило на слов'янську землю. Минули тисячі років. Якось зібрався Творець поглянути на цю маленьку планету. Облетів довкола неї й побачив дивовижний куточок, кращого від якого не було на всій цій Землі. І вигукнув Господь:
—      Це справжній рай!
4-й учень. Ступив на казкову землю, яка так припала йому до душі, й нарік її Україною. Адже у цій назві було слово «рай». Ось так і виникла українська земля, яку сам Творець хотів би мати за рай.
—      Наша Україна — райська земля безмежних степів, неозорих ланів, прадавніх таємничих лісів. Це земля могутніх і славних предків, які залишили нам у спадок священні звичаї та прекрасні поетичні традиції, безцінні дари — слово і пісню.
Уславлений україський спортсмен, чемпіон з боксу. (Кличко.)
Найвища гора в Карпатах. (Говерла.)
4.      За хатинкою в садочку
У зеленому віночку
Та в червоних намистинках
Стала, наче молода.
 І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти:
За намисто кожен смик —
Та й укине на язик.
Зветься ця рослина
Червона... (калина).
5.      Столиця нашої країни. (Київ.)
III. Оголошення теми, визначення очікувань від уроку.
Складання вірша через пояснювально-ілюстративний метод.
—      Так, сьогодні ми будемо говорити про нашу неозору, сонячну, рідну країну — Україну.
Фізкультхвилинка.
Планування діяльності.
—      Україна як незалежна держава дуже молода — минуло лише 20 років з дня проголошення її незалежності. 24 серпня 1991 року Верховна Рада України урочисто проголосила Акт незалежності та створення самостійної держави. Але історія нашої країни сягає глибини віків. Це держава із цікавим минулим, багатою культурною спадщиною, давніми народними традиціями.
Сьогодні ми з вами складемо усний журнал подорожі просторами неозорої України, назви сторінок якого ви бачите на дошці.
План
1-ша сторінка. Країна, в якій ми живемо.
2-га сторінка. Прислів'я.
3-тя сторінка. Україна — держава.
4-та сторінка. Ігрова.
5-та сторінка. Сім чудес України.
6-та сторінка. Квітуча моя Україна.
Опорні запитання:
Що ви бачите на малюнках?
Де ростуть верба і калина
Як називається країна, в якій ми живемо?
Яка вона?
Складений дітьми вірш.
Над ставком верба й калина,
 Мальва, річка та ліщина, Море, гори й полонини,
Чорнобривці та малина.
Мій сонячний дім — це моя Україна!
 Пропоную дітям розшифрувавши шифрограму-колограму.
Ключ: читати за рухом годинника через дві букви, починаючи з виділеної. (Моя неозора Україна.)
IV. Робота над темою уроку.
1-ша сторінка. Країна, в якій ми живемо.
Учитель декламує вірш і демонструє на карті України об'єкти, про які у ньому йдеться.
Є в центрі Європи чудова країна,
Сягає корінням у сиві часи.
 І це — незалежна моя Україна.
Тут гори Карпати, степи і ліси.
Шістсот і чотири ще тисяч гектарів-
Приблизно таку має площу вона.
Є Київ — столиця у храмах і славі —
Та ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.
Ще Псел, Уж і Тиса та менші є ріки.
Курорти: Свалява, Бердянськ і Скадовськ.
Багато є сіл і міста превеликі:
Донецьк, Київ, Харків і Дніпропетровськ.
Грунти чорноземні, джерела цілющі,
Озера блакитні та клімат м'який.
Козацькая слава повік невмируща
Та шлях до свободи, завжди нелегкий.
Кругом нас держави —на кожному боці:
На півдні від нас білоруси живуть,
На заході — Польща, словаки, угорці,
Молдови й румунів кордони ідуть.
На сході Росія із нами межує,
На півдні є Чорне й Азовське моря.
Та наша країна ні з ким не воює,
І світить нам мирна й щаслива зоря.
Усіх областей є в нас двадцять чотири
Та ще Автономна Республіка Крим.
Живуть всі народи у злагоді й мирі,
 У нас в Україні є місце усім.
Така країна варта того, щоб її поважали, цінували, любили. А що означає любити Батьківщину? (Радіти її успіхам, дбати про неї, намагатися своєю працею, здібностями, вчинками, справами примножити її славу, добробут.)
- А ще любити означає знати. Чи добре ви знаєте нашу Україну?
Інформаційно-пізнавальна бесіда.
За територією Україна посідає 39-те місце у світі. Площа її — 603,7 тис. км2.
Це найбільша європейська країна. Поділяється вона на 24 області й Автономну Республіку Крим.
Чисельність населення — близько 48 млн осіб.
Гори: Карпати (Говерла — найвища гора), Кримські.
Річок близько 70 тис. Найбільші: Дніпро (його притоки: Прип'ять, Тетерів, Ірпінь, Рось, Базавлук, Інгулець — праві; Десна, Сула, Псел, Ворскла — ліві), Дунай (Тиса, Прут — найбільші притоки), Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець.
Найбільші й найвідоміші озера: Світязь, Турське, Синевир, Ялпуг.
Фізкультхвилинка.
2-га сторінка. Прислів'я. Робота в «трійках».
—      Складіть прислів'я із розсипанки слів та поясніть їх зміст.
калини, України, нема, і, Без, верби.
(Без верби і калини нема України.)
вербиця, здорова, там, срібліє, Де, водиця.
(Де срібліє вербиця, там здорова водиця.)
земля, в, жмені, і, Рідна, мила.
 (Рідна земля і в жмені мила.)
край, життя, За, рідний, віддай.
 (За рідний край життя віддай.)
умій, мати, Батьківщина, неї, постояти, за.
 (Батьківщина — мати, умій за неї постояти.)
без, як, Батьківщини, людина, без, пісні, соловей.
(Людина без Батьківщини — як соловей без пісні.)
край, звичай, Кожний, має, свій.
(Кожний край має свій звичай.)
3-тя сторінка. Україна — держава.
—      Україна — це не тільки країна, це й держава. Кожна держава світу має свої герб, прапор та гімн — державні символи.
У давні часи герби карбували на лицарських щитах. За ними легше було упізнати воїна, закутого з ніг до голови у залізні лати. Зараз герби зображують на прапорах, грошах, печатках. Герби бувають різні й свідчать про те, чим славна держава.
—      Чи знаєте ви, який герб має Україна? (Відповіді дітей.)
На гербі України зображений тризуб. Це дуже давній знак. Багато століть тому запровадив його в Україні київський князь Володимир Мономах. На тризубі можна побачити зброю: лук, меч та інші військові обладунки. Нею наші прадіди мужньо билися із численними ворогами, виборювали волю для свого народу.
—      Який вигляд має Державний Прапор України? (Відповіді дітей.)
Прапор має два кольори: блакитний, що символізує мирне українське небо, і жовтий — золото неозорих хлібних пшеничних ланів (або ще: Дніпрова чи морська вода і жовтий пісок).
—      А хто з вас, діти, знає, який гімн нашої держави? (Відповіді дітей.)
Гімн — це найголовніша пісня країни. Наш гімн називається «Ще не вмерла України ні слава, ні воля». Для Гімну України написані слова, які виражають найпотаємніші думки і прагнення нашого народу, їх автор — український поет Павло Чубинськнй.
   До тексту підібрана ніжна й водночас горда мелодія Михайла Вербицького. Під час усіх найбільших свят українського народу урочисто виконується наш Гімн.
Лине пісня незабутня,
Горда, величава.
В ній надія на майбутнє,
України слава.
Звучить Гімн Украйш.
—Як і кожна держава, ми маємо свою Конституцію — Основний Закон нашої держави. День Конституції святкуємо 28 червня.
Діти, ми не завжди собі уявляємо, яке багатство є в кожного з нас, не завжди його цінуємо. Але без нього ми не зможемо жити. Ви здогадалися, що це за багатство? (Це наша рідна мова.)
— У кожного народу є своя мова. Вона для нього найрідніша. В Конституції України написано: «Державною мовою України є українська мова».
Складання «мовленнєвого сонечка».
— Доберіть гарні слова про українську мову.
V. Узагальнення набутих знань.
4-та сторінка. Ігрова.
Шапорина «Дайте правильну відповідь».
Робота в групах.
Учні класу об'єднуються у три групи. Кожній групі пропонуються запитання на аркушах паперу. У ході гри визначається, яка група за одну хвилину дасть більше правильних відповідей на запропоновані запитання.
Завдання для першої групи.
1.Назва держави, в якій ми живемо. (Україна.)
2.Основний Закон України. (Конституція.)
3.      Який колір має Державний Прапор України?
(Жовто-
блакитний.)
4.      Урочиста пісня, що є символом держави. (Гімн.)
5.      Чим прикрашали в давнину свої помешкання українці? (Рушниками.)
Завдання для другої групи.
1. Яка головна річка України? (Дніпро.)
2. Коли святкується День Незалежності України? (24 серпня.)
3.      Яка мова в Україні є державною? (Українська.)
4.      Що зображено на Державному Гербі України?
(Тризуб.)
5.      Яке місто є столицею нашої держави? (Київ.)
Завдання для третьої групи.
1. Як називають людину, яка любить свою батьківщину? (Патріот.)
2.. Закінчіть прислів'я: «Нема без кореня рослини, а нас людей без... (Батьківщини)».
3.Кого вважають засновниками Києва? (Кия, Хо­рта, Щека і їхню сестру Либідь.)
4.Які моря є в Україні? (Чорне й Азовське.)
5.З якою державою Україна межує на сході? (З Росією.)
Учитель підбиває підсумки вікторини.
5-та сторінка. Сім чудес України.
Для ознайомлення із цим матеріалом діти орієнтуються на фотовиставку, презентовані твори та повідомлення.
- Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець»
(м.Кам 'янець-Подільський, Хмельницька обл.);
- Києво-Печерська Лавра (м.Київ);
- Національний дендрологічний парк «Софіївка» (м.Умань, Черкаська обл.);
- Національний заповідник «Софія Київська» (м.Київ);
- Національний заповідник «Херсонес Таврійський» (м. Севастополь);
- Національний заповідник-острів «Хортиця» (м.Запоріжжя);
 - Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця» (м.Хотин, Чернівецька обл.).
6-та сторінка. Квітуча моя Україна.
— Перерахуйте все найкраще, що подарувала вам Вітчизна. (Родина, друзі, улюблене заняття, місця відпочинку тощо.)
Напишіть на пелюстках квіточок, що ви зробите для України, коли виростете. (Посадимо сад, збудуємо гарні будинки, спечемо смачний хліб, намалюємо багато чудових картин тощо.)
Ми всі хочемо бачити нашу Батьківщину сильною, багатою, славетною й квітучою. Нехай вона зараз на ваших очах розквітне від нашої безмежної любові до неї! Хай кожен із вас «посадить» символічну квітку, прикріпивши її до карти України. Нехай ваші гарні майбутні справи возвеличать нашу сонячну Україну!
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
—      Чи здійснилися ваші очікування від уроку?
—Який етап уроку вам сподобався найбільше? Чим?

Україно моя неозора,
Дуже хочу тобі побажати,
Аби сяяли радісно зорі,
Щоб хотілось схід сонця стрічати.
Щоб ліси скрізь шуміли веселі
Та щоб плівся гнучкий виноград,
Щоб сміялись у кожній оселі,
А країна цвіла, ніби сад.
Хай шумить під віконцем ліщина,
Соловейко всю нічку співає,
Ніби дівчина, в лузі калина
Восени знов намисто вдягає.
Краю мій, тобі сонця бажаю,
Аби хліб на полях колосився.
Я тебе по віночку впізнаю.
Щастя всім нам, хто тут народився!

Комментариев нет:

Отправить комментарий